Naar de inhoud
Terug naar de gids
Pand controleren

Vastgoedprijzen in België 2026: cijfers per gewest

Mediaanprijzen Statbel Q1 2026: woning 2-3 gevels 285 000 € in België, 543 500 € in Brussel, 321 318 € in Vlaanderen, 200 000 € in Wallonië.

ICDoor Het ImmoChecker-team5 minBijgewerkt op 25 augustus 2026

Wat zijn de vastgoedprijzen per gewest in 2026?

In 2026 verschillen de prijzen sterk naargelang het gewest en het type goed. De onderstaande cijfers zijn de mediaanprijzen van Statbel voor het eerste kwartaal van 2026, gepubliceerd op 18 juni 2026 — Statbel maakt een onderscheid tussen woningen met 2 en 3 gevels (gesloten/halfopen, « rijwoningen ») en woningen met 4 gevels of meer (open bebouwing):

Mediaanprijzen Statbel per type goed en per gewest — Q1 2026
GewestWoning 2-3 gevelsWoning 4 gevels en +Appartement
Brussel543 500 € (+3,5 %)1 487 500 € (+50,6 %*)275 000 € (+5,4 %)
Vlaanderen321 318 € (+0,4 %)450 000 € (+4,7 %)265 000 € (+3,4 %)
Wallonië200 000 € (0,0 %)335 000 € (+0,6 %)195 000 € (+2,6 %)
België285 000 € (−1,7 %)405 000 € (+2,5 %)257 000 € (+3,2 %)

Evoluties tegenover Q1 2025. * Lees dit niet als een prijsexplosie: in Brussel worden per kwartaal zeer weinig woningen met 4 gevels verkocht, en een mediaan die op een klein aantal transacties berust, springt van kwartaal tot kwartaal zonder dat de markt beweegt. Voor Brussel is de rij « 2-3 gevels » de enige echt representatieve.

Alternatief « gemiddelde van de notarissen » (Fednot-barometer Q1 2026): woning België 359 965 € (+2,8 %), appartement 288 250 € (+2,2 %). De gemiddelden van de notarissen liggen hoger dan de mediaanprijzen van Statbel — meng de twee bronnen niet.

De Waalse inhaalbeweging is gestopt

In 2025 was Wallonië het dynamischste gewest van het land, door de hervorming van de registratierechten (12,5 % → 3 % op 1 januari 2025): in Q1 2025 mat Statbel +14,1 % voor Waalse rijwoningen, +15,5 % voor open bebouwing en +8,6 % voor appartementen.

Een jaar later is die beweging weggeëbd: in Q1 2026 staan de Waalse rijwoningen op 0,0 %, de open bebouwing op +0,6 % en de appartementen op +2,6 %. Dat is rekenkundig: Q1 2026 wordt vergeleken met een Q1 2025 dat al hervormd was, dus het buitenkansje telt niet twee keer mee. Wallonië is voortaan het gewest waar de prijzen het MINST bewegen.

De structurele kloof met Vlaanderen sluit zich daarentegen niet: ×1,6 voor een rijwoning (200 000 € tegenover 321 318 €), precies zoals een jaar eerder.

Welke gemeenten zijn het duurst en het goedkoopst?

Mediaanprijzen van Statbel voor woningen, Q1 2026, onder de gemeenten met minstens tien verkopen in het kwartaal:

De duurste

  • Sint-Martens-Latem (Vlaanderen): 986 353 €
  • Lasne (Wallonië): 805 000 € — de duurste van Wallonië
  • Knokke-Heist (Vlaanderen): 775 000 €
  • Elsene (Brussel): 775 000 €
  • Ukkel (Brussel): 770 000 €
  • Etterbeek (Brussel): 766 000 €

De goedkoopste

  • Hastière (Wallonië): 95 000 €
  • Erquelinnes (Wallonië): 105 000 €
  • Quaregnon (Wallonië): 128 475 €
  • Dour (Wallonië): 130 000 €
  • Quiévrain (Wallonië): 136 250 €
  • Viroinval (Wallonië): 141 300 €

Het verschil tussen beide uiteinden van de rangschikking is meer dan ×10: 95 000 € in Hastière tegenover 986 353 € in Sint-Martens-Latem, voor een goed dat dezelfde naam « woning » draagt.

De afbakening, precies gezegd: deze rangschikkingen gaan over de 388 gemeenten waarvoor Statbel een mediaan voor woningen publiceert in Q1 2026 (21 312 verkopen in totaal), en enkel over gemeenten met tien verkopen of meer — daaronder verschuift een mediaan door één enkele transactie met tienduizenden euro's. Statbel publiceert geen mediaan voor gemeenten met te weinig volume: wij schrijven dus niet « de duurste van België », omdat we dat niet kunnen nagaan. Raadpleeg de prijzen van uw gemeente in onze databank.

Hoe zijn de prijzen over 5 jaar geëvolueerd?

De Belgische vastgoedprijzen kenden een continue maar ongelijke stijging over 5 jaar (2021-2026):

PeriodeTrendBelangrijkste factor
2021+7 % (sterke stijging)Post-COVID, lage rente, opgebouwd spaargeld
2022+4 % (vertraging)Begin rentestijging ECB
2023+1 % (bijna stagnatie)Hypothecaire rente op piek (~4 %)
2024+2 % (licht herstel)Stabilisatie van de rente, fiscale hervorming Vlaanderen
2025+3 % (nationaal) — sterke stijging in WalloniëDaling ECB-rente + hervorming registratierechten in Wallonië (3 %)
2026 (Q1, gemeten)−1,7 % voor rijwoningen, +2,5 % voor open bebouwing, +3,2 % voor appartementenDe Waalse inhaalbeweging stopt; het appartement blijft het dragende segment

Over vijf jaar zijn de prijzen met ongeveer +20 % cumulatief gestegen: een goed dat in 2021 250 000 € kostte, is vandaag zo'n 300 000 € waard. Maar het gemiddelde verbergt een breuk: het eerste kwartaal van 2026 is het eerste sinds 2021 waarin een segment daalt (de rijwoningen, −1,7 % op een jaar). Een voortdurende stijging is niet langer verworven voor alle types goederen.

Moet u nu kopen of wachten?

De vraag die iedereen zich stelt. Hier zijn de argumenten voor elk standpunt:

Argumenten om nu te kopen

  • Appartementen stijgen nog altijd (+3,2 % op een jaar in Q1 2026) → op dat segment kost wachten geld
  • De hypothecaire rente stabiliseert rond 3 % → dat is redelijk
  • Het aanbod blijft beperkt, vooral in Vlaanderen en Brussel

Argumenten om te wachten

  • De vastgoedkoopkracht daalt (hoge prijzen + rente nog hoog vergeleken met 2020)
  • Strengere EPC-normen → bepaalde goederen zullen aan waarde verliezen
  • De correctie is op één segment begonnen: rijwoningen dalen met 1,7 % op een jaar in Q1 2026, een primeur sinds 2021

Ons advies: probeer de markt niet te "timen". Als u een goed hebt gevonden dat bij u past tegen een eerlijke prijs, en u het zich kunt veroorloven, dan is het het juiste moment. Vergelijk de prijs met de mediaanprijzen van de gemeente.

Questions fréquentes

Waar vindt u de officiële prijzen per gemeente?
ImmoChecker verzamelt de officiële marktgegevens in zijn prijsdatabank per gemeente, regelmatig bijgewerkt.
Zijn de aankoopkosten inbegrepen in de prijzen?
Nee, de gepubliceerde mediaanprijzen zijn verkoopprijzen (exclusief kosten). Sinds de hervorming van 2025 hangen de kosten sterk af van het gewest en het profiel: voor een eigen en enige woning rekent u ~4 tot 6 % in Wallonië (rechten aan 3 %), ~3 tot 5 % in Vlaanderen (rechten aan 2 %), en een variabel bedrag in Brussel dankzij het abattement (0 € rechten op de eerste 200 000 €). De vork « 11 tot 15 % » geldt enkel nog voor investeerders / tweede verblijven (vol tarief 12,5 %, 12 % in Vlaanderen) en dure Brusselse panden. Gebruik onze simulator voor de exacte berekening.
Zal Wallonië de Vlaamse prijzen inhalen?
Dat is weinig waarschijnlijk op korte termijn. Het structurele verschil (inkomens, werkgelegenheid, bevolkingsdichtheid) houdt een prijsverschil van ongeveer ×1,6 in stand tussen Vlaanderen en Wallonië. Sommige Waalse gemeenten nabij Brussel kennen echter een snellere stijging, en sinds de hervorming van 2025 leidt Wallonië de prijsstijgingen.

Bronnen & referenties

  1. 1Statbel — Vastgoedprijzen (Q1 2026, gepubliceerd op 18/06/2026)
  2. 2Statbel — Vastgoedprijzen 2024 (gemeentelijk niveau)
  3. 3Fednot / Notaris.be — Vastgoedbarometer Q1 2026

Officiële bronnen geraadpleegd op de datum van de laatste bijwerking. Fiscale en wettelijke gegevens evolueren — controleer altijd bij uw notaris of belastingadviseur vóór een definitieve beslissing.

Lees ook