Wat is een opbrengsteigendom?
Een opbrengsteigendom in België haalt doorgaans 5 tot 8 % brutorendement, met gespreid huurrisico en één aankoopakte; fiscaal: geïndexeerd kadastraal inkomen × 1,4 en geen meerwaardebelasting na 5 jaar.
Een opbrengsteigendom is een gebouw met meerdere wooneenheden (studio’s, appartementen) die in één keer worden aangekocht. Doorgaans gaat het om een gebouw met 3 tot 10 huurwoningen, gekocht door één investeerder die ze allemaal verhuurt.
Het is een van de meest rendabele vastgoedbeleggingsvehikels in België, met indicatieve brutorendementen van 5 tot 8 % — vaak hoger dan die van een afzonderlijk appartement (3,5-5 %). De instapprijzen variëren van ongeveer 300 000 € (kleine Waalse steden) tot 1 500 000 €+ (centrum van Brussel of Antwerpen).
Wat zijn de voor- en nadelen van een opbrengsteigendom?
| Voordelen | Nadelen |
|---|---|
| Beter rendement: 5-8 % bruto vs 3,5-5 % voor een appartement | Hoge instapdrempel: 300 000 tot 1 500 000 € |
| Eén akte: notariskosten slechts één keer betaald | Geconcentreerd risico: één gebouw, één buurt |
| Spreiding leegstand: als 1 eenheid leegstaat, betalen de andere | Complex beheer: meerdere huurders, onderhoud van het gebouw |
| Lagere prijs per m²: korting van 10-20 % vs eenheid per eenheid kopen | Moeilijkere doorverkoop: kleinere kopersmarkt |
| Geen mede-eigendom: u beslist alleen | Duurdere werken: dak, gevel van een heel gebouw |
Hoe een opbrengsteigendom evalueren?
De evaluatie van een opbrengsteigendom gebeurt voornamelijk via de rendementsmethode, niet via de vergelijkende methode:
- Bereken de bruto jaarlijkse huurinkomsten: som van alle huurprijzen × 12
- Trek de eigenaarslasten af: onroerende voorheffing, verzekering, onderhoud, provisies (~30-40 % van het bruto)
- Bepaal het doelrendement: tussen 5 en 8 % netto afhankelijk van de staat en de ligging
- Bereken de waarde: Netto-inkomen / Doelrendement = Waarde van het gebouw
Voorbeeld: gebouw met 4 appartementen, totale huur 3 200 €/maand:
- Bruto-inkomen: 38 400 €/jaar
- Lasten (~35 %): 13 440 €
- Netto-inkomen: 24 960 €
- Waarde bij 6 %: 24 960 / 0,06 = 416 000 €
- Waarde bij 7 %: 24 960 / 0,07 = 356 571 €
Controleer ook de essentiële punten van onze checklist voor verificatie: EPC, staat van het dak, elektrische conformiteit van elke eenheid, stedenbouw.
Welke fiscaliteit voor een opbrengsteigendom?
De fiscaliteit van een opbrengsteigendom aangehouden als natuurlijke persoon is identiek aan die van een klassieke verhuurinvestering:
- Huurinkomsten (residentiële verhuur aan een particulier): u wordt niet belast op de werkelijke huur, maar op het geïndexeerde kadastraal inkomen (KI), verhoogd met 40 % — dus KI × indexatiecoëfficiënt × 1,4. De indexatiecoëfficiënt voor de inkomsten 2026 bedraagt 2,30. Het KI van elke eenheid wordt opgeteld. Dit bedrag wordt toegevoegd aan uw overige inkomsten en is onderworpen aan het progressief tarief van de personenbelasting (25 tot 50 %).
- Onroerende voorheffing: één aanslagbiljet voor het hele gebouw, berekend op het totale KI.
- Meerwaarde (bebouwd vastgoed rechtstreeks aangehouden): vrijgesteld na 5 jaar. Vóór 5 jaar: 16,5 %, berekend na forfaitaire herwaardering van de aankoopprijs (forfaitaire kosten + indexatie van ongeveer 5 %/jaar) — details hier.
- Registratierechten: vol tarief want het betreft een investering, namelijk 12 % in Vlaanderen en 12,5 % in Wallonië en Brussel. De recente verlaagde tarieven (Wallonië 3 %, Vlaanderen 2 %) gelden enkel voor de eigen en enige woning, nooit voor een verhuurinvestering.
⚠️ In de gaten te houden (2026-2027). De nieuwe Belgische meerwaardebelasting, in werking getreden op 1 januari 2026, heeft enkel betrekking op financiële activa (aandelen, obligaties, fondsen, crypto). Rechtstreeks aangehouden vastgoed wordt niet geviseerd: het hierboven beschreven 5-jarenregime blijft van toepassing. Daarentegen voorziet het federale regeerakkoord (Arizona) om, voor de 2e/3e woningen en volgende, de belasting op het KI te vervangen door een belasting op de werkelijke huurinkomsten, met een basisvrijstelling. Deze hervorming is nog niet gestemd en de timing blijft onzeker: zolang dat niet het geval is, geldt het regime KI × 1,4.
Let op voor herkwalificatie: als u regelmatig gebouwen koopt/verkoopt, kan de fiscus uw inkomsten herkwalificeren als beroepsactiviteit (progressief tarief tot 50 %). Raadpleeg een fiscalist als u meerdere transacties plant.
Waar een opbrengsteigendom kopen in België?
De beste locaties combineren een redelijke aankoopprijs met een solide huurvraag. Indicatieve prijzen en rendementen begin 2026 (marktgegevens, regelmatig te actualiseren).
| Stad / Zone | Indicatieve prijs (4 eenheden) | Brutorendement | Troef |
|---|---|---|---|
| Charleroi / Bergen | 200 000 – 400 000 € | 7 – 9 % | Zeer lage prijzen, goed rendement |
| Luik / Namen | 300 000 – 600 000 € | 5 – 7 % | Universiteitssteden, stabiele vraag |
| Gent / Antwerpen | 500 000 – 1 000 000 € | 4 – 6 % | Sterke vraag, goede meerwaarde |
| Brussel | 600 000 – 1 500 000 € | 3,5 – 5 % | Zeer krappe markt, lage leegstand |
Raadpleeg de prijzen per gemeente om uw zoektocht te verfijnen. En vergeet niet het werkelijk nettorendement te berekenen met inbegrip van alle lasten.
Questions fréquentes
Moet u een vennootschap oprichten om een opbrengsteigendom te kopen?
Financiert een bank een opbrengsteigendom?
Kan een opbrengsteigendom opgesplitst worden om per eenheid door te verkopen?
Bronnen & referenties
- 1FOD Financiën — Onroerende inkomsten
- 2Securex — Geïndexeerde fiscale bedragen 2026 (KI-coëfficiënt = 2,30)
- 3Notaire.be (Fednot) — Belasting op vastgoedmeerwaarden
- 4Nagelmackers — Nieuwe meerwaardebelasting 2026 (financiële activa)
- 5KBO — Kruispuntbank van Ondernemingen (oprichting BV)
Officiële bronnen geraadpleegd op de datum van de laatste bijwerking. Fiscale en wettelijke gegevens evolueren — controleer altijd bij uw notaris of belastingadviseur vóór een definitieve beslissing.
Lees ook
Investeren in vastgoed in België in 2026: de volledige gids
Bruto huurrendement in België: 3,5-7 % afhankelijk van het gewest. Geen belasting op reële huur, behalve bij professioneel gebruik.
Huurrendement in België: berekening en benchmarks 2026
Bruto huurrendement in België: Brussel 3,5-4,5 %, Vlaanderen 3,5-5 %, Wallonië 5-7 %. Netto: -1,5 tot -2,5 %. Formule, kosten en optimalisatie.
Meerwaarde op onroerend goed in België: berekening 2026
Bebouwd onroerend goed: 16,5 % bij doorverkoop < 5 jaar, 0 % daarna. Grond: 33 % < 5 jaar, 16,5 % tussen 5 en 8 jaar. Basis verminderd met 25 %.
